Torchstar Lighting
Rotatofit 4" Gimbal Retrofit LED Recessed Lights - DL 10W Dimmable with Wide Beam Angle
z1536
In stock
Regular price
$23.99
Sale price
$23.99
Regular price
$18.09
Upgraded models featuring durable metal construction with solid craftsmanship. Ideal for home renovations, this integrated lighting solution replaces traditional bulbs and trims for easy, DIY-friendly installation. Balances size and light output, meeting most general lighting needs for kitchens, bedrooms, and home offices.
- Certified by ETL, ES, and T24 JA8, ensuring safety, efficiency, and compliance.
- Perfect for home renovations, easily installs into existing housing for simple, DIY installation.
- Featuring a rotatable design, it's suitable for sloped ceilings, allowing angle adjustments for optimal, glare-free lighting.
- 5CCT lighting: tailor temps, minimize stock, maximize adaptability.
- CRI90 for true colors; dimmable from 5% to 100% for flexible lighting.
Specifications
| Lumens | 700LM |
| Operating Temp | -13°F to 104°F |
| Color Temperature | 3000K/5000K/5CCT |
| Included Components | E26 socket adapter |
| CRI | 90+ |
| Dimension | 5.12" x 5.12" x 2.38" |
| Mounting Type | Recessed Mount |
| Certification |
|
| Item Code | z1536 |
| Wattage | 10W |
| Voltage | 120V AC |
| Dimmable | 10-100% Dimmable |
| Waterproof Rating | IP65 |
| Lifespan | 50,000 Hours |
| Material | Die-cast Alumium |
| Warranty | 3 Years (36 Months) |
