Torchstar Lighting
SlimPanel+ 6" Finished Ultra-thin Canless LED Recessed Light - SDL 13.5W Dimmable 1/2" Thick
z0136
In stock
Regular price
$17.99
Sale price
$17.99
Regular price
$15.09
Elite ultra-thin recessed lights, requiring minimal ceiling space, bypass structural beam complications. Offers a softer light with its large emitting area, ideal for high-ceiling, open spaces like living rooms, family rooms, conference rooms, and lobbies.
- ETL and ES certified; T24 JA8 compliant for optimal standards.
- Superior materials and craftsmanship, featuring electroplating over common painting for durability and aesthetics.
- Ultra-thin, Air Tight design allows for simple installation with just 2-inch ceiling space clearance, bypassing beam complications.
- High CRI90 for vibrant color rendering, with dimmable range from 10% to 100%.
- Available in 4 model variations to meet diverse project requirements with different color temperatures.
Specifications
| Lumens | 850LM |
| Operating Temp | -13°F to 113°F |
| Color Temperature | 2700K/3000K/4000K/5000K |
| Included Components | Punch-out templates |
| CRI | 90+ |
| Dimension | 6 Inches |
| Mounting Type | Recessed Mount |
| Certification |
|
| Item Code | z0136 |
| Wattage | 13.5W |
| Voltage | 120V AC |
| Dimmable | 10-100% Dimmable |
| Waterproof Rating | Damp-proof |
| Lifespan | 40,000 Hours |
| Material | Aluminum, Iron |
| Warranty | 3 Years (36 Months) |
