Torchstar Lighting
Baffit 6" Glare-free Retrofit LED Recessed Light - 15W Dimmable with Baffle Trim
z1343
In stock
Regular price
$12.99
Sale price
$12.99
Regular price
$11.09
Affordable lighting solution offering exceptional value. Ideal for home renovations, this integrated lighting solution replaces traditional bulbs and trims for easy, DIY-friendly installation. Offers a softer light with its large emitting area, ideal for high-ceiling, open spaces like living rooms, family rooms, conference rooms, and lobbies.
- Certified by ETL, T24 JA8, FCC and Energy Star, ensuring safety, efficiency, and compliance.
- Perfect for home renovations, easily installs into existing housing for simple, DIY installation.
- Anti-Glare Deep Baffle design conceals the light source for comfortable, effective illumination.
- 5CCT lighting: tailor temps, minimize stock, maximize adaptability.
- CRI90 for true colors; dimmable from 10% to 100% for flexible lighting.
Specifications
| Lumens | 1200LM |
| Operating Temp | -13°F to 104°F |
| Color Temperature | 5CCT |
| Included Components | E26 socket adapter |
| CRI | 90+ |
| Dimension | 15.16" x 13.78" x 7.68" |
| Mounting Type | Recessed Mount |
| Certification |
|
| Item Code | z1343 |
| Wattage | 15W |
| Voltage | 120V AC |
| Dimmable | 10-100% Dimmable |
| Waterproof Rating | IP65 |
| Lifespan | 50,000 Hours |
| Material | Spun Aluminum |
| Warranty | 3 Years (36 Months) |
