TORCHSTAR
TORCHSTAR® VaultGuardian™ Smart Gun Safe Lighting 4-Lights Kits
z0372
In stock
Regular price
$49.99
Sale price
$49.99
Regular price
$49.99
The Torchstar Smart LED Safe Lighting Kit offers a seamless blend of convenience and efficiency, ensuring your space remains perfectly illuminated as per your preference.
- Voice control compatibility with Alexa.
- Smartphone App control for remote access.
- 0%-100% smooth and flicker-free dimming.
- Timer function for automatic on/off schedules.
- Comes with a UL-listed power adapter.
- Adhesive-backed for easy installation.
- Offers a long-lasting lifespan of 30,000 hours.
Specifications
| Lumens | 600LM |
| Operating Temp | -4°F to 104°F |
| Color Temperature | 3000K |
| Included Components | 12'' LED light bars*4, UL listed A/C power adapter*1, extra extension cables*3 |
| CRI | 80+ |
| Dimension | 17.28" x 2.91" x 2.48" |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Certification |
No certification image available. |
| Item Code | z0372 |
| Wattage | 7.2W |
| Voltage | 100-240V AC |
| Dimmable | 0-100% Dimmable |
| Waterproof Rating | Dust-proof |
| Lifespan | 30,000 Hours |
| Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Warranty |
Is the lighting kit compatible with Alexa?
Can I control the lighting kit with a smartphone app?
How is the installation process for the strip lights?
What's the lifespan of the lights?






